Військові, армійські, тактичні черевики – рівноправних назв багато. Зазвичай таке взуття називають берці. З формальної точки зору це напівчоботи: надто висока халява, але неправильно назва надто міцно закріпилася в мові. А зручність носіння та універсальність зробило армійські черевики невід’ємною частиною військового та громадянського життя.
Різновиди
Якщо замовити черевики на https://armeec.com.ua/ua/armeyskiye-botinki/ , з якими різновидами можна зіткнутися? Перша класифікація полягає в сезонності. Відповідно, розрізняють зимові (утеплені), літні (полегшені) та демісезонні (універсальні) черевики. Вони призначені для відповідного сезону та клімату. Демісезонні берці – найуніверсальніший і найпоширеніший варіант, багато хто носить їх і влітку, і теплою зимою.
Типів застібки два. Зазвичай берці тримаються на шнурівці, що дозволяє точно підганяти взуття по нозі. Сьогодні зустрічається бічна блискавка; такими черевиками користуються деяких рядах військ.
Шкарпетка буває зі вставкою і без неї. Шкарпетка із вставкою захищена, але жорсткіша. Шкарпетка без вставки легка і забезпечує велику гнучкість. Вставка буває композитною (універсальніша) і сталевою (від ударів).
Спочатку берці робилися лише з натуральної шкіри. Вони досі неймовірно популярні, але верх роблять і з інших матеріалів: штучної шкіри, замші, кордур (різновид тканини), гортексу (теж тканина), щільного бавовняного текстилю. Підошва – гума, поліуретан, термоеластопласт. Внутрішня підошва (нижня устілка) зазвичай виготовлена з EVA, рідше з поліуретану.
Як вибрати черевики
Найпростіше підбирати берці військовим: у військах все стандартизовано, навіть черевики, і до взуття висувають конкретні вимоги. Матеріали, особливості конструкції, тип застібки та інше регламентовані, потрібно лише дотримуватися інструкцій.
Із цивільним застосуванням складніше. Любителям військових ігор легше спиратися на стандарти існуючих військ чи брати звичайні демісезонні берці. Неформали носять берці із хромової шкіри. Черевики зазвичай вищі за стандартні — щоб продемонструвати всю красу шнурівки. Рибалкам знадобиться водонепроникне взуття з мембраною.
Берці повинні точно підходити за розміром. Шкіряних це також стосується. Деякі радять брати черевики розміром більше, але так чинити не можна: натиратиме. Шкіряні берці перед походом потрібно розносити кілька днів, щоби стали слухняними і точно сіли по нозі.